Mutfak dolabı ölçüsü alabilmeniz için , 5 m şerit metre ya da daha ideal olan lazer metre denilen ölçüm aletidir. Fakat mutlaka ölçü alınırken yanınızda  şerit metre olması gereklidir. Köşe açılarını ölçebilmeniz için açı ölçer kullanılabilir. Duvarlar ve zemin eğriliklerini  kontrol etmek için mastar ( 2 mt aluminyum kutu veya düz ahşap ) ve su terazisine ihtiyaç vardır.

Mutfak dolabı ölçüsü alınması için deneyim ve tecrübenin çok önemli olduğu bilinmelidir.

Mutfak dolabı  imalat ölçüsünü almaya başlamadan önce, mutfak alanının duvarlarını, kapı girişlerini  ve pencere yerlerini gösteren kroki, plan veya röleve olarak adlandırılan çizimin yapılması gereklidir.

Duvarların yerleşimi  tamamlanıp, mutfak  giriş kapısı  konumu hangi yöne doğru açıldığı,  pencerelerin plan üzerine yerleştirilip açılım yönleri kontrol edilmelidir. Pencerenin yüksekliği,   zeminden mermer denizlik altına kadar  mutfak tezgah yüksekliği için mutlaka ölçülmelidir. Pencere ve kapıların duvar konumu sağa veya sola uzaklık ve yakınlığı duvar ölçüleri alınmalıdır.

Mutfak dolabı düz şekilde, L tipte ya da U şekilde olabilir. Mutfak dolabı kurulacağı duvar ve zemini  hassasiyet gösterilerek ölçülmelidir.

Mutfak dolabı imalat ölçüsü alınırken, zemin eğriliği mastar ve su terazisiyle kontrol edilmelidir. Mutfak dolabının kurulacağı duvarlarda mastar ve su terazisiyle eğriliği kontrol edilmelidir.

Mutfak dolabının kurulacağı iki duvar arası, pencerenin olduğu iç  duvar ölçüsü alındıktan sonra, mutfak tezgahının bittiği dış noktadan kontrol amacıyla ölçüsü alınmalıdır.

Mutfak dolabı imalat ölçüsü için,mutfak tipine göre mutlaka köşe açıları kontrol edilmelidir.

Köşe açılarını ölçmek için, dört köşe 90 derece olan büyükçe bir parça ile, şerit metre ile açı ölçer alet ya da cihazlarla ölçüsü alınır.

Duvar eğrilikleri, zemin eğriliği, mutfak dolaplarının 90 derecelik açılara sahip modüllerden oluştuğu düşünülerek duvar eğriliklerinin hassasiyetle ölçülmesinin ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Mutfak dolabı projesini hazırlarken en küçük ölçü imalat ölçüsü kabul edilip, imalat için minimum 5 cm boşluk verilmelidir. Mutfak kurulduktan sonra, montaj için bırakılan 5 cm’lik ölçü kapamayla kapatılacaktır.

Mutfak içerindeki  kolon çıkıntıları, kiriş derinliklerinin ölçüleri alınıp plan üzerinde belirtilmelidir.

Mutfak dolabı imalatı için, mutfak içerisinde bulunan radyatör, kombi  konumları planda belirtilip ölçülmelidir.(  kombi  dolabı için özel hassasiyet gösterilmelidir, kombi dolabının yapısı ve havalandırma menfezlerine, hem kombinin verimli çalışması  hem de güvenlik açısından dikkat edilmelidir )

Duvar ve zemin yüzeylerinden giden borular varsa ölçülmelidir.

Mutfak dolabı imalatı için çok önemli olan, alt yapı işleri,

 • Elektrik tesisatı yerleri,
 • Sıcak soğuk su tesisatı yerleri,
 • Pis su gider yerleri,
 • Ocak için doğalgaz kullanılacak ise ocak gaz borusu ölçüsü,
 • Aspiratör  tahliye çıkış borusu ölçüsü,
 •  Yatay ve düşey olarak ölçüler,
 • Mutfak dolabı içerisinde kullanılacak, beyaz eşyaların ölçüleri,
 • Fırın tipi: Ankastre & solo fırınlı ocak,
 • Ocak tipi: Ankastre & tezgah üzeri solo,
 • Davlumbaz: Ankastre aspiratör,davlumbaz ( baca yok ise karbon filtre kullanılmalıdır )
 • Bulaşık makinası: solo,yarım ankastre veya tam ankastre,
 • Mikrodalga ( mikro dalga için havalandırmaya dikkat edilmelidir, teknik çizimine dikkat edilmelidir )
 • Buzdolabı: Ankastre,solo ( ölçüler farklı dikkat edilmeli )

Her ürün grubu kendi içerisinde firmaya göre değişiklik gösterebilir, ürünler kodlarıyla beraber yazılıp firma teknik çizimlerine bakılarak mutfak dolabı imal edilmelidir.

Mutfak imalat ölçüsü alırken üst dolap yüksekliğine göre, duvardaki gaz borusu yüksekliği, kartonpiyer olup olmadığı  mutlaka kontrol edilmelidir.

Yüksek süpürgelikler, baza  yüksekliği için kontrol edilip ölçüsü alınmalıdır.

Mutfak dolabı imalat ve ölçü alınmasıyla alakalı olarak Dekor Yapı Mimarlık profesyonel ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Mutfak dolabı imalatı için tüm ölçüler ve notlar alındıktan sonra mutfak alanı her açıdan fotoğraflanır (fotoğraflar mutfak projesi hazırlarken çok işinize yarayacaktır )  mutfak imalatı için gerekli ölçü alınması işi tamamlanmış olur.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?